Manchester United a castigat Liga Campionilor

Campioana Angliei, Manchester United, a castigat miercuri seara editia 2007/2008 a Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus in fata lui Chelsea Londra la loviturile de departajare, scorul la finalul celor 90 de minute si al prelungirilor fiind egal, 1-1.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru Manchester (26), dar Lampard a adus egalarea in finalul primei reprize (45).

In minutul 87, Ryan Giggs (35 de ani) a intrat pe teren in locul lui Scholes si a devenit jucatorul cu cele mai multe prezente in tricoul lui Manchester United, doborand recordul detinut de Bobby Charlton (758).

Atacantul lui Chelsea, Didier Drogba, a fost eliminat in minutul 116, pentru ca l-a lovit intentionat peste fata pe Vidic.

La loviturile de departajare Manchester a inscris prin Tevez, Carrick, Hargreaves, Nani, Anderson si Giggs, in vreme ce Ronaldo a ratat. Pentru Chelsea au marcat Ballack, Belletti, Lampard, Cole, Kalou, in timp ce Terry si Anelka au ratat.

Manchester: Van der Sar - Brown (Anderson 120), Ferdinand, Vidic, Evra - Hargreaves, Scholes (Giggs 87), Carrick, C. Ronaldo - Rooney (Nani 101), Tevez. Antrenor: Alex Ferguson

Chelsea: Cech - Essien, Terry, Carvalho, A. Cole - Ballack, Makelele (Belletti 120), Lampard - J. Cole (Anelka 99), Malouda (Kalou 92) - Drogba: Antrenor: Avram Grant

Partida a avut loc pe stadionul "Lujniki" din Moscova si a fost arbitrata de slovacul Lubos Michel.